kde koupit
kde koupit

Blog

5 nejčastějších kožních problémů u kojenců a batolat

5 nejčastějších kožních problémů u kojenců a batolat

31. 03. 2022
Doba čtení: 4 minut

Novorozená miminka a děti v batolecím věku mají extrémně citlivou pokožku. Tloušťka horní vrstvy kůže, epidermis, je u novorozence tenká pouze cca 1,2 mm. Víte, jak poznat nejčastější kožní problémy u dětí, ve kterých případech postačí domácí samoléčba a kdy vyhledat pomoc pediatra? 

Proč kožní problémy u dětí vznikají?

Kožní problémy může vyvolat celá řada vnějších i vnitřních faktorů. K některým nemocem mohou mít děti sklon geneticky, průběh a závažnost jiných může ovlivňovat životní prostředí, strava, hygiena, kosmetické produkty i psychika. 

Zásady výběru a testování správné kosmetiky

Pokud testujeme lokální léčivý přípravek nebo novou dětskou kosmetiku, je vždy dobré její účinky nejprve vyzkoušet na menším kousku pokožky. Za absolutně nezávadnou a vhodnou i pro ty nejmenší je považována přírodní ovesná kosmetika s protizánětlivými a antioxidačními účinky. Všechny produkty značky Nebiolina splňují přísné požadavky na péči o citlivou pokožku a mají prestižní certifikát kvality ICEA.

Nejčastější kožní problémy u dětí

1.   Vyrážka

Vyrážka se u dětí může projevit už druhý den po porodu. Jde o zarudlé flíčky, nejčastěji v oblasti trupu, které mají v průměru 2 až 3 cm a uprostřed pupínek. Ve většině případů vyrážka do dvou týdnů zmizí. Častěji na ni trpí chlapci narození v jarních a letních měsících. 

2.   Atopický ekzém

Suchá kůže, intenzivní svědění a sklony ke kožním infekcím patří mezi typické projevy atopického ekzému. Pokud ekzém vaše dítě má, pravděpodobně mu byl diagnostikován odborníkem a dostali jste mnoho rad, jak o takto citlivou pokožku pečovat. Není snadné vybrat šetrnou kosmetiku, která nebude dráždit a bude snižovat zarudnutí a podráždění. Přírodní ovesná kosmetika Nebiolina je skvělým pomocníkem při ošetření vyrážek i ekzémů u miminek a díky svým jedinečným hydratačním, ochranným a protizánětlivým účinkům přispívá k urychlení hojení.

3.   Potničky

Potničky vznikají v důsledku příliš teplého prostředí, přehřátí nebo horečky. Typicky se objevují v létě při vysokých teplotách, kdy miminko leží většinu času na zádech. Podle závažnosti vám pediatr pomůže rozlišit, o který ze tří druhů potniček může jít. Ale nemusíte se bát, obvykle nepředstavují potničky závažný problém, který by vyžadoval speciální medikaci a může pomoci i šetrná dětská kosmetika (např. Nebiolina krém proti opruzeninám). Potničky zmizí většinou během pár dnů. Ve výjimečných případech vznikají v místě potniček hnisavé puchýřky. Takto infikovaná oblast vyžaduje lékařské ošetření.

4.   Novorozenecké akné

Vyskytuje se nejčastěji v oblasti obličeje a vlásků a vzniká v důsledku nadměrného působení mateřských a nadledvinkových androgenů a vyšší citlivosti androgenních receptorů a mazových žláz. Obvykle do tří týdnů po porodu akné samo zmizí, ale na zklidnění skvěle funguje ošetření ovesnou micelární vodou Nebiolina. Pokud se vám zdá, že je akné rozšířené na příliš velké ploše pokožky, obraťte se na svého pediatra.

Má vaše miminko v obličeji zarudlé pupínky? Přečtěte si více o akné u miminek v našem článku.

5.   Opruzeniny a plenková dermatitida

V plenkách, kde je teplé a vlhké prostředí a kde při pohybu neustále dochází k tření, vznikají opruzeniny u miminka velmi často. Netýká se však pouze zadečku. Opruzeniny, tedy jasně červené a ostře ohraničené oblasti na kůži, se mohou objevovat i v podpaží, pod koleny, na krku a v tříslech. Opruzeninám lze předcházet pravidelnou hygienou, vhodnou kosmetikou (např. Nebiolina dětský krém proti opruzeninám) a častým větráním, tedy pobytem miminka bez plenky. Pokud běžné opruzeniny začnou svědit, pálit a miminko je kvůli nim plačtivější, může se jednat o závažnější stupeň zánětu, tedy plenkovou dermatitidu, a je potřeba se poradit s pediatrem.

Zdroj odborných informací: publikace PharmDr. Kláry Bechné pro praktickelekarenstvi.cz

Top envelopephone-handsetcrossmenu