kde koupit
kde koupit

Blog

Jak číst složení kosmetických produktů a které ingredience obsahuje Nebiolina?

Jak číst složení kosmetických produktů a které ingredience obsahuje Nebiolina?

19. 07. 2021
Doba čtení: 4 minut

Víte, proč by dětská kosmetika neměla obsahovat mastek, syntetické barvy nebo fenoxyethanol? A jaké složení by měla mít skutečně šetrná dětská kosmetika? Naučte se číst složení a dejte přednost výběru přírodních ingrediencí před komerční masáží.

Jak vybírat dětskou kosmetiku

Odolat marketingové strategii těch největších kosmetických firem není snadné. Vídáme je v reklamách, jsou snadno dostupné v běžných obchodech a jejich obal i vůně nás přirozeně přitahuje. Ale už jste někdy otočili lahvičku a pořádně si prohlédli složení? Představme si látky, které by dětská kosmetika obsahovat neměla.

Látky, které by dětská kosmetika obsahovat neměla

 • Mastek je prášek, který se přidává do pudru na dětský zadeček. Nadměrně vysušuje a dráždí jemnou pokožku. Lepší než pudr je protizánětlivý krém na opruzeniny.
 • Syntetické barvy zlepší vzhled produktu, ale ne jeho vlastnosti. Jde o směs petrochemických výrobků a uhelného dehtu, která může vést k podráždění kůže.
 • Propylenglykol bývá na etiketě uveden jako PEG. Jde o prostředek, který se snadno absorbuje do kůže a může být i karcinogenní. Tento silný alergen může vyvolat pálení.
 • Minerální olej vzniká jako levný vedlejší produkt při zpracování ropy. Obsahuje rozpouštědla, alkálie a kyselinu sírovou, která se snadno dostane do krevního oběhu dítěte a zabraňuje pokožce dýchat a uvolňovat toxiny. Používá se pro lepší klouzavost výrobku. V bio kosmetice najdete přírodní slunečnicový nebo olivový olej.
 • Sodium laureth sulfát je aktivní látka, která zlepšuje pěnivost. Může však vyvolat svědění kůže.
 • Parabeny jsou neurotoxiny, které mohou narušit endokrinní systém a podráždit kůži. Parabeny se používají jako konzervační látky a bývají spojovány s rizikem vzniku rakoviny prsu. V dětské kosmetice jsou parabeny velmi nebezpečné, protože děti nemají plně vyvinutý endokrinní systém.
 • Formaldehyd je známý karcinogen spojovaný s vývojovou toxicitou a astmatem. V kosmetice se formaldehyd používá jako konzervační látka.
 • Fenoxyethanol se v kosmetice používá jako alternativa k formaldehydu, tedy jako konzervační látka, a může mít vliv na nervový systém.

Je toho hodně, na co si dát pozor, a vy si možná říkáte: „No jo, jenže chemie je ve všem, to bychom nesměli používat vůbec nic.“ Trik je v tom, vybírat produkty, které obsahují ingredience bez vedlejších účinků. Jde jenom o zvyk. Ve chvíli, kdy se naučíte otáčet balení produktu a očima dokážete vyhledat škodlivou ingredienci, dokážete si sami udělat skvělý přehled o tom, jakou kosmetiku máme na trhu. A to platí jak u té dětské na velmi citlivou pokožku, tak u běžné kosmetiky pro dospělé.

Látky, které dětská kosmetika obsahovat může a prospívají citlivé pokožce

 • Bio oves (Avena Sativa) má blahodárné účinky na ochranu kůže. Používá se při ošetření ekzémů, vyrážek nebo při svědění. Urychluje hojení ran, má protizánětlivé a antioxidační účinky.
 • Rýžový protein (Hydrolyzed Rice Protein) pokožku úžasně hydratuje, navrací jí pružnost a nedráždí. Je to skvělý pomocník v péči o pokožku těla i vlasů, a to i u citlivých jedinců se sklony k alergiím.
 • Sójový olej (Glycine Soya) pokožku zklidňuje a zjemňuje. Pomáhá udržovat přirozenou vlhkost a má vyhlazovací účinky. Chrání pokožku před volnými radikály.
 • Bambucké máslo (Shea butter) hydratuje pokožku a obsahuje vitamín E, který chrání buňky před působením volných radikálů. Je vhodné pro všechny typy pleti, včetně té nejjemnější, dětské. 
 • Ethylhexylglycerin představuje neškodnou alternativu škodlivých parabenů. Má zjemňující a vyhlazující účinky.
 • Olivový olej (Olive oil) působí blahodárně proti stárnutí pokožky. Má zvlhčující účinky a je obzvláště vhodný v letních měsících, kdy chrání pokožku před poškozením sluncem.
 • Slunečnicový olej (Sunflower oil) zvláčňuje, regeneruje a urychluje hojení. Zlepšuje pružnost kůže a ulevuje při ekzému.

Program na dnešní večer je tedy jasný. Začtěte se do etiket produktů, které máte doma, a vyrazte hledat vhodnou alternativu. Nebiolina vám s tím pomůže. 🙂

Produkty přírodní kosmetiky Nebiolina

Top envelopephone-handsetcrossmenu