kde koupit
kde koupit

Blog

Jak v těhotenství předejít striím na břiše

Jak v těhotenství předejít striím na břiše

03. 11. 2021
Doba čtení: 3 minut

 Zda budete mít během těhotenství sklon ke striím, můžete sama ovlivnit. Záleží zejména na kvalitě pokožky. Čím je pokožka tenčí, tím je náchylnější k popraskání. Pokud již máte se striemi zkušenosti např. z období růstu v pubertě, je v těhotenství vhodné začít pečovat o bříško masážními olejíčky co nejdříve.

Proč strie vznikají?

Do jisté míry je to dědičné. Menší pružnost pokožky může být vrozená. K nedostatečné činnosti kožních buněk pak dochází také vlivem hormonů, nárůstem váhy i omezením pohyblivosti v těhotenství. Méně pohybu znamená nižší produkci elastinu a kolagenu, tedy látek, které jsou zodpovědné za pružnost pokožky. V mnoha případech se pokožka dokáže na tuto změnu sama adaptovat, ale někdy bříško zkrátka roste moc rychle a vlákna elastinu a kolagenu napětím popraskají. Trhlinka je zpočátku malá a růžová, s dalšími měsíci těhotenství se může rozšířit, zčervenat a bez aplikace vhodného krému na strie nebo masážního olejíčku může i lehce pálit. V takový moment už je jisté, že tato stopa lásky se stane součástí vašeho životního příběhu. Během dalších let však všechny jizvy zbělají a vám zůstane jen hezká vzpomínka na jedno z nejemotivnějších období v životě.

3 triky, se kterými je možné striím předejít

Dostatečná tvorba elastinu a kolagenu se dá ovlivnit ještě před početím, a to zdravým životním stylem, pohybem a péčí o pokožku.

1.   Hydratace

Dávejte svému tělu každý den napít zevnitř i zvenku. Dodržujte pitný režim okolo 2 litrů vody nebo neslazených nápojů za den a používejte vysoce hydratační přírodní kosmetiku. My doporučujeme Nebiolina masážní olej pro miminka i maminky, který pomocí ovesného extraktu a vitamínu E snižuje riziko vzniku břišních strií a prokazatelně zlepšuje pružnost pokožky v oblasti bříška. Díky složení v bio kvalitě máte jistotu, že do pokožky nejsou vstřebávány žádné nežádoucí látky a chemie. S péčí o bříško (případně prsa, boky, stehna a bedra) je dobré začít v druhém trimestru a pokračovat i po porodu.

2.   Cvičení

Pohyb v těhotenství vám pomůže s produkcí elastinu, k rychlejšímu návratu na původní váhu po porodu a také k lepší náladě. Vnímejte své tělo, nedělejte aktivity, při kterých se necítíte příjemně nebo při kterých nemůžete popadnout dech, a omezte skoky a těžké váhy. To jsou v podstatě jediná omezení. Nepřestávejte se hýbat a okysličovat tělo i hlavu. Stačí krátká procházka nebo lehká jóga v obýváku. Vhodný pohyb přesně pro vás vždy ale raději konzultujte se svým gynekologem.

3.   Rozumná strava

Nevolnosti v prvním trimestru u mnoha těhotných žen často vedou k tomu, že namísto přibírání nějaké to kilo naopak ztratí. V druhém trimestru ale přichází kýžená úleva a také větší chuť k jídlu. Touha po nezdravých potravinách může být doslova k nevydržení. Párkrát si sladkost dopřát určitě můžete, ale pozor, aby se z onoho „je to jen výjimečně“ nestalo „kdy jindy než teď“. Nekontrolovatelné přejídání v těhotenství vede ke zbytečně velkému nárůstu váhy a také zvyšuje riziko vzniku strií.

Nezapomeňte, že stopy, které život na vašem těle zanechává, mají nějaký význam a tvoří váš vlastní příběh. Přijmout každou jizvu s pokorou znamená přijmout samu sebe. A to může být vaše cesta ke štěstí. Ať už tento článek čtete právě v období těhotenství a na svou roli maminky se teprve připravujete, nebo už miminko máte a hledáte pomoc při péči o novorozence, můžete se na nás kdykoliv obrátit na našich sociálních sítích.

Nebiolina Facebook

Nebiolina Instagram

Top envelopephone-handsetcrossmenu