„Když mi to nepění, tak mám pocit, že si správně nemyju hlavu.“ Poznáváte se v této větě? Víte, která látka zajistí, aby šampon hodně pěnil? Možná vás překvapí, že hustá pěna správně umyté vlasy nezaručí.
Velká spousta značek, i těch celosvětově známých, používá při výrobě šamponu silikony, parabeny a sulfáty. Tyto látky sice zajistí vysokou hustotu a pěnivost, ale vaše vlasy zatěžují a nejsou šetrné k pokožce hlavy.
Znáte ten pocit sametově hebkých vlasů čerstvě po umytí? Pocit je to příjemný, jenže ona hebkost je tvořena jemnou silikonovou vrstvou, která obaluje každý vlas. Když mytí takovým šamponem opakujete pravidelně, vlas se obaluje znovu a znovu. Účes pak na první pohled vypadá upraveně a leskle, přes toto pouzdro se však do vlasu nemohou dostat další vyživující látky a vlas postupně pod vrstvou silikonu vysychá a slábne.
Jde o konzervační látky, které se postarají o to, že šampon bude mít trvanlivost i několik let. Pokud však kosmetika obsahuje parabeny, existuje riziko alergické reakce. Jde o 100% chemickou látku, která je zátěží nejen pro vlasy, ale i pro životní prostředí. Šampon s parabeny není vhodný pro citlivou a suchou pokožku. Neznamená to však, že pokud ve vlasové péči nebudou parabeny, udělá se vám do týdne v lahvičce šamponu plíseň. Přírodní kosmetika nahrazuje chemické parabeny přírodními konzervanty, jako je kyselina salicylová nebo alkohol.
Pokud na obalu šamponu uvidíte SLS (Sodium Lauryl Sulphate) nebo SLES (Sodium Laureth Sulfate), máte sice jistotu, že šampon bude bohatě pěnit, ale je tu riziko, že bude dráždit oči a kůži.
Nejsou. Ale to ani všechny silikony. Jsou mezi nimi rozdíly, které by vydaly na knihu. Ammonium Lauryl Sulfate (ALS), který se nachází v našem Jemném šamponu s proteiny, je amoniová sůl lauryl sulfátu. Jedná se o chemickou látku vyskytující se ve formě bílého krystalického prášku nebo světle žluté kapaliny. Účinky je téměř totožné se SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Hlavní funkcí ALS je její schopnost umožnit vodě, aby na sebe snadněji navázala oleje a nečistoty. Funguje tedy jako čistící tenzid, aniontově nabitá, povrchově aktivní látka a emulgátor. Navíc usnadňuje roztíratelnost produktu.
Molekuly ALS jsou ovšem značně větší a narozdíl od SLS nepronikají pokožkou, jsou netoxické, nekarcinogenní a mnohem méně dráždivé než SLS. ALS navíc nezatěžuje životní prostředí. Případné podráždění závisí na délce kontaktu s pokožkou, proto je v bezoplachových přípravcích povolená koncentrace jen do 1 %, v oplachových přípravcích se naopak může vyskytovat ve velmi vysokém poměru v porovnání s ostatními složkami.
Šampon se postará o odstranění nečistot z povrchu hlavy (prach, maz, styling), ale po jeho použití zůstává vlasové vlákno otevřené. Teprve vlasový kondicionér kutikulu uzavře a ochrání vlas před poškozením (foukání, česání).