kde koupit
kde koupit

Blog

Jakou kosmetiku použít na novorozenecké akné

Jakou kosmetiku použít na novorozenecké akné

21. 06. 2021
Doba čtení: 2 minut

Se zarudlými pupínky připomínajícími silnou vyrážku se narodí každé páté miminko. Během prvních týdnů až měsíců života novorozenecké akné většinou samo zmizí. Je však důležité zanícenou pokožku zbytečně nedráždit nevhodnou kosmetikou. Víte, jak tento typ akné vzniká a jak zabránit jeho zhoršování?

Kde se novorozenecké akné nejčastěji objevuje?

Acne neonatorum je zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových folikulů a objevuje se zejména na bradě, na tvářích, na nose a na čele, někdy také na hrudníčku nebo na zádech. Častěji postihuje spíše chlapce než děvčátka.

Jak akné u miminek vzniká?

Aknózní vyrážka u dětí se objevuje v reakci organismu na hormony matky. Pokožka miminka je totiž v prvních týdnech života ovlivněna nadměrným působením mateřských a nadledvinkových androgenů, které se do těla dítěte dostávají ještě před porodem skrze placentu. U jedinců s citlivějšími androgenními receptory dochází k ucpání mazových žláz a vzniku zarudlých pupínků.

Progresi akné může ovlivňovat více faktorů, např. přemnožení kvasinek nebo vysoká teplota v letních měsících.

Jaké jsou projevy novorozeneckého akné?

Vzhledem k tomu, že se akné u miminek může objevit mezi prvním až třetím týdnem života, a to zejména v obličeji a na hlavičce, rodiče se většinou vyděsí. Panika ale není na místě, děťátko pupínky nesvědí ani nebolí a do tří měsíců obvykle samy zmizí. Nezanechávají žádné jizvy. 

Jak se zbavit akné u dětí a jak zabránit zhoršení stavu pokožky?

V první řadě je potřeba správně odlišit, co je novorozenecké akné a co už je seboroická dermatitida nebo atopický ekzém. Pokud si nejste jistí, jak od sebe příznaky kožního onemocnění u dítěte rozlišit, obraťte se na svého pediatra.
Pak je na řadě výběr správné kosmetiky. Nikdy nezkoušejte ošetřit akné u dětí kosmetikou pro dospělé. Pokožka miminka je 7× tenčí než pokožka dospělého a běžné přípravky pro čištění pleti by ji mohly podráždit. Vyhněte se kosmetickým přípravkům, které obsahují alkohol, barviva, silikony a parafín a dejte pozor na různé bylinné masti. Pupínky nikdy nezkoušejte vymáčknout a pohlídejte, aby mělo děťátko krátké nehty a nemohlo si do tvářiček zanést infekci.

Vhodná kosmetika na akné u dětí

Top envelopephone-handsetcrossmenu