kde koupit
kde koupit

Blog

Péče o pokožku novorozence je základem pro správnou péči o celkové zdraví dítěte. Víte, jak vybrat vhodnou kosmetiku?

Péče o pokožku novorozence je základem pro správnou péči o celkové zdraví dítěte. Víte, jak vybrat vhodnou kosmetiku?

17. 05. 2021
Doba čtení: 3 minut

Pokožka člověka je největším a také jedním z nejdůležitějších tělesných orgánů. Tvoří až 9 % celkové váhy těla, a protože funguje jako ochrana orgánů před vnějším prostředím, musí plnit řadu významných funkcí. Péče o kůži novorozence patří k základním pilířům péče o zdraví dítěte. Přečtěte si, jak můžete správnou péčí funkci pokožky podpořit.

Jak vypadá pokožka dítěte po porodu?

Pokožka miminka je těsně po porodu obalena unikátní ochrannou vrstvou, které se říká mázek (vernix caseosa). Tento bělavý plášť tvoří voda, maz, buňky peridermu a chloupky lanuga a jeho úkolem je chránit pokožku před maceračním působením plodové vody. Jako maminka byste měla mít právo se rozhodnout, jestli po porodu budete chtít mázek na pokožce miminka nechat (sám se později oloupe), nebo jestli dovolíte sestře na porodním sále, aby ho odstranila sterilní vodou.

Rozdíly mezi pokožkou novorozence a dospělého

Pokožka člověka má celkem 5 funkcí:

  • metabolickou: výměna kyslíku a vylučování škodlivých látek,
  • regulační: udržování tepla a vody,
  • imunologickou: obranyschopnost kůže i celého organismu,
  • smyslovou: vnímání chladu, tepla, bolesti, svědění i doteků,
  • estetickou: první dojem vnímaný okolím.

Při narození však nemá pokožka všechny funkce zcela rozvinuté a buduje si je postupně. Miminko tak může být náchylnější nejen k poranění a prochladnutí, ale také ke vzniku kožních problémů.

Jak správně vybrat dětskou kosmetiku

Pokožka dospělého člověka má tloušťku 2,1 mm, pokožka zdravého donošeného novorozence 1,2 mm (nedonošeného dokonce 0,9 mm). Je tedy zřejmé, že vyžaduje i speciální kosmetiku. Legislativa je k produktům v dětské kategorii velmi přísná, proto se nemusíte bát, že byste na trhu pořídili kosmetiku, která by mohla miminku jakkoliv ublížit. Je však lepší vybírat mezi produkty přírodní kosmetiky s certifikací, protože někdy nelze zcela odhadnout, jestli bude mít pokožka dítěte v budoucnu sklony k atopickému ekzému nebo vyrážkám. Správnou volbou kosmetiky se můžete vyhnout projevům zarudnutí, suché kůže nebo svědění.

Proč je Nebiolina vhodná pro všechna miminka

Miminka jsou náchylnější k řadě kožních nemocí, jako jsou plenková dermatitida, kandidóza, seboroická dermatitida, atopická dermatitida nebo intertrigo. Certifikovaná eko a 100% bio kosmetika Nebiolina je však dermatologicky testovaná pro citlivou pleť, neobsahuje parabeny, alkohol, barviva, silikony ani parafín. Je navíc obohacená o rýžové proteiny a organický extrakt z ovesných zrn, který posiluje ochranný plášť pokožky a dodává jí rovnováhu. 

NÁŠ TIP

Zvýhodněné balení: Ovesná hydratační péče pro miminko - v balení najdete vše potřebné pro šetrnou péči o pokožkou vašeho miminka již od narození.

Tip pro ošetření pupíku

Při péči o pokožku novorozence věnujte speciální pozornost pupečnímu pahýlu, který je náchylnější k infekcím. Tuto oblast na bříšku proto krémem, ani olejíčkem nemazejte. Po odstřižení se pupík dezinfikuje a je potřeba o něj po dobu 8 až 20 dní pečovat pouze pomocí 0,5% vodného roztoku. Jakmile po zhruba 2 týdnech pahýl odpadne a vidíte, že je pupík v pořádku, můžete už miminku mazat tělovým krémem nebo olejíčkem celé bříško.

Top envelopephone-handsetcrossmenu