kde koupit
kde koupit

Blog

První dny spolu: koupání miminka krok za krokem

První dny spolu: koupání miminka krok za krokem

17. 08. 2021
Doba čtení: 4 minut

V porodnici vám zdravotní sestra na pokoji ukázala, jak koupat novorozené miminko. Jenže teď jste doma a sestra, co by vám pomohla, s vámi není. Přinesli jste si děťátko a úplně všechno je nové. Žádný strach, přinášíme návod krok za krokem.

Péče o novorozence je náročná po všech stránkách. Kojení, chování, uspávání, přebalování, oblékání… 12krát za den a pořád dokola. Chce to trochu cviku, než jako novopečení rodiče získáte jistotu v manipulaci s miminkem, ale jedno je jisté: zvládnete to! Stejně tak jako všichni rodiče před vámi, kteří se cítili stejně bezradně a stejně nezkušeně, jako se teď možná cítíte i vy. 

Abychom vám první dny doma trochu usnadnili, připravili jsme podrobný návod na bezpečné a pohodové koupání malého miminka.

Pár užitečných tipů a důležitých pravidel

 • Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 22 až 24 °C. Nezapomeňte zavřít dveře, ať vám teplo neuniká pryč.
 • Ideální teplota vody je 36 až 37 °C. Pocitově to lze těžko odhadnout, proto doporučujeme pořídit dětský teploměr do vody.
 • Pokud jste pravák, pak budete miminko držet v levé ruce a pravou ho omývat. Pokud jste levák, držte miminko v pravé.
 • Žádná speciální sedátka, kyblíčky ani vaničky nejsou ke koupání miminka potřeba. Ve standardní, ovšem perfektně čisté vaně budete mít lepší prostor pro manipulaci s miminkem.
 • Nenapouštějte vanu až po okraj. Vody by mělo být jen tolik, abyste miminko ponořili po krk.
 • Hlavičku umývejte až jako poslední, ať miminku není zima.
 • Pokožka novorozence je velmi citlivá, proto se nedoporučuje miminko koupat denně. Bohatě stačí koupel jednou za dva až tři dny. U dětí se sklonem k ekzému to může být i méně často. 
 • Dobře vyberte dětskou šetrnou kosmetiku, ideální je ovesná koupel. Přírodní ovesná kosmetika pro miminka pomáhá předcházet projevům zarudnutí, suché kůže a svědění.
 • O čistotu v kožních záhybech pečujte každý den i mimo dny koupací – zaměřte se na oblast pod kolínky a v tříslech, okolo zadečku, ale i za krkem a za ušima.

Koupání miminka krok za krokem

1.   Načasování

Je večer a vy víte, že zhruba za hodinu vás čeká krmení a uspávání. To je ten pravý čas pro příjemnou lázeň. 

2.   Příprava

Od miminka nebudete moci odejít, proto je dobré se připravit tak, abyste měli všechno po ruce, zejména teplou osušku a kosmetiku pro novorozence:

 1. dětská koupel na tělo a vlasy,
 2. osušku (nejlepší je nahřát ji předem na topení),
 3. dětský krém nebo masážní olejíček s výtažky z bio ovsa,
 4. krém na zadeček s organickým ovesným extraktem a zinkem, který zklidňuje pokožku a působí protizánětlivě,
 5. čistou plenku,
 6. pyžamko.

3.   Postup

Aby se pokožka děťátka nevysoušela, přidej do vody pár kapek produktu pro dětskou koupel.

 1. Miminko držte levou rukou pod levým ramínkem. Svým předloktím mu tak budete podpírat hlavičku a zádíčka.
 2. Opatrně ponořte miminko do vody od nožiček po ramínka. 
 3. Většina miminek vodu miluje. Však v ní také strávila posledních devět měsíců. Délku pobytu ve vodě přizpůsobte reakcím miminka. Když si spokojeně kopká, může koupel trvat i 10 minut. Když vidíte, že mu koupání zrovna dneska nesedlo, omyjte nejdůležitější partie a rychle ven.
 4. Nejprve šetrně omyjte obličej a krček a pokračujte směrem dolů. Mytí vlásků, pokud je zrovna potřeba, nechte až úplně na konec. Hlavička totiž vychladne rychleji než tělíčko.
 5. Při vyndávání miminka z vany stále levou rukou podpírejte hlavičku a zádíčka a pravou ruku držte pod zadečkem. 
 6. Miminko položte na předem nahřátou osušku a rychle zabalte a pomazlete.
 7. Dokud je pokožka miminka ještě trochu vlhká, můžete přejít k jemné masáži dětským olejíčkem. Masáž podporuje trávení, imunitní systém i krevní oběh. Vede k uvolnění a ke zklidnění. Miminka tuto část zbožňují a společné sbližování pomáhá upevňovat vzájemné pouto.

4.   Pyžamko a spát

Takto zrelaxované miminko už stačí jen obléknout do plenky a spinkacích dupaček a můžete přejít ke krmení a uspávání. 

Novorozenci potřebují opakující se rituály, aby dokázali odhadnout, co se bude dít. Pokud stejné činnosti ve stejném pořadí opakujete denně, miminko bude v klidu a bude se mu také lépe usínat. Věříme, že při koupání miminka brzy získáte sebejistotu, a jak bude děťátko růst, stane se pro vás pohodovým sbližovacím rituálem. 

PROZKOUMEJTE Zvýhodněný set: Ovesná hydratační péče pro miminko

Top envelopephone-handsetcrossmenu